Picie wody z kranu zyskuje na popularności w coraz większej liczbie polskich domów, choć i tak w wielu nadal budzi opór i niechęć. My już od jakiegoś czasu pijemy „kranówkę” i wiecie co? Nadal żyjemy i mamy się całkiem dobrze. Picie wody z kranu w większości polskich miast jest bezpieczne, a jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do jakości wody płynącej z naszych kranów możemy wykonać telefon do zakładu wodociągowego lub lokalnego sanepidu. Dla tych opornych, dobrą alternetywą dla wody butelkowanej będzie np. zakup dzbanka lub bidonu filtrującego wodą. Tego typu produkty są niedrogie, łatwo dostępne i często można je kupić w promocyjnej cenie.

Oszczędność

W naszej trzyosobowej rodzinie wszyscy pijemy dużo wody. Jest to jedyny „napój”, który do tej pory kupowaliśmy. Średnio wypijamy od 3-4 litrów wody dziennie, czyli butelki po 1,5 litra. Koszt wody butelkowanej to ok. 1,5 zł, co daje nam 3 zł dziennie. Przestawiając się na picie wody z kranu jesteśmy w stanie zaoszczędzić ponad 1000 zł rocznie. Oczywiście przy założeniu, że w międzyczasie nie będziemy kupować wody poza domem, w półlitrowych butelkach bo to generuje dodatkowy koszt. Od jakiegoś czasu praktykujemy zabieranie wody w bidonach. Każdy z nas ma swój, co jest niesamowicie wygodne, oszczędne i pozwala uniknąć kupowania wody w plastikowych butelkach, które są kompletnie nieekonomiczne i nieekologiczne.

 

Zdrowie

Woda z kranu zawiera duże ilości związków wapnia i magnezu. Kontrolowana jest na każdym etapie dystrybucji – od ujęcia wody aż do naszych kranów. Woda Aquanet jest bogata w naturalne składniki mineralne, m.in. sole wapnia, magnezu i żelaza. Woda płynąca z naszych kranów jest gotowa do spożycia. Nie trzeba jej wcześniej przygotowywać, chyba że chcemy zrobić sobie kawę lub herbatę :) Nie różni się niczym od drogich butelkowanych wód źródlanych znanych producentów. No może tylko tym, że jest praktycznie darmowa! Czy wiesz że, im twardsza woda, tym większa zawartość związków wapnia i magnezu? Niedobór tych ważnych biopierwiastków można łatwo zniwelować poprzez picie wody. Osoby spożywające twardą wodę mają na ogół niższe ciśnienie krwi i niższy poziom cholesterolu. Wapń i magnez łatwiej przyswaja się z wody niż z pożywienia (w przypadku magnezu aż 30 razy lepiej). Magnez jest niezwykle ważny w budowie kości oraz komórek, zwłaszcza komórek mięśniowych. Pomaga zachować równowagę systemu nerwowego i bierze udział w budowie wielu enzymów. Wapń z kolei uczestniczy w budowie kości i zębów, a jego niedobór może spowodować osteoporozę. Co ważne wpływa także na pracę mięśni i reguluje pracę serca.

 

Ekologia

Pijąc wodę z kranu, dbasz o środowisko i zdrowie. To proste!Przerażające są statystyki, które mówią, że co minutę do oceanu trafia ciężarówka śmieci. Na pewno widzieliście zdjęcia plaży pełnej plastiku, czy biednych morskich zwierzątek walczących z plastikową siatką. Na szczęście nasza świadomość na ten temat jest coraz większa i coraz więcej robimy, aby to zmienić. Jeżeli można wyeliminować plastik z naszej codzienności, to zróbmy to. Po co kupować kolejną butelkę wody, skoro można napić się wody z kranu i wlać ją do bidonu? Zacznijmy od małych kroków i ratujmy razem oceany! W plastikowych butelkach znajduje się związek o nazwie Bisfenol A, który jest syntetyczną formą estrogenu. Nasz organizm nie pozostaje obojętny na działania BPA. Wśród możliwych konsekwencji zdrowotnych wymienia się m.in. otyłość, cukrzycę, zaburzenia hormonalne tarczycy, czy większe ryzyko wystąpienia określonych nowotworów. Kupując produkty plastikowe, takie jak bidony, czy akcesoria dla niemowląt szukajcie tych z oznaczeniem BPA Free!

 

Dostępność 

Jak zapewne zauważyliście, coraz więcej miejsc – restauracji oraz kawiarni – w Poznaniu serwuje wodę z kranu. Ja zaczynam dzień od wypicia szklanki wody i uważam, że każdy powinien pić jej dużo, dlatego również w Zoffee serwujemy kranówkę, za darmo. Na barze zawsze stoi karafka z wodą, którą każdy może się częstować. I miło widzieć, że ludzie z tego korzystają. Często wpadają do nas biegacze na szklankę zimnej wody lub by uzupełnić bidon. Z takich kawiarnianych ciekawostek mogę dodać, że przed otwarciem Aquanet badał naszą wodę – chodziło głównie o rury – więc można ją bez obaw pić. Zapraszam na Wołyńską 6! :)

 

Wygoda

Pijąc wodę z kranu nie musisz pamiętać o zakupie wody butelkowanej i przede wszystkim nosić ciężkich zgrzewek, co docenią w szczególności ci, którzy mieszkają wysoko.

Bądźmy świadomymi konsumentami i nie dajmy się nabić w butelkę. Dajcie nam znać w komentarzach, czy Wy także pijecie wodę z kranu!