Kiedy wbiegam z Sołacza nad Rusałkę, mijam tabliczkę, która nie pozwala mi zapomnieć o poznańskim maratonie. W tym roku odbędzie się on 20.10. i na pewno będzie to wyjątkowy bieg. Zresztą zawsze jest. To dwudziesta, jubileuszowa edycja! Przez te dwadzieścia lat działo się naprawdę dużo. Wiele się zmieniało – sponsorzy, trasa, biuro zawodów – ale nie zmieniło się jedno: to zawsze świetny bieg! Śmiało możemy powiedzieć, że to najlepszy maraton w Polsce! :)

20 lat maratonu to powód do świętowania, dlatego przygotowałyśmy dla Was cykl króciutkich wpisów, w których poznacie dużo „smaczków” poznańskiego maratonu.

Dzisiaj kilka ogólnych ciekawostek, wybrałyśmy te, które najbardziej nas zainteresowały.

 

  • Historia poznańskiego maratonu zaczęła się dzięki Maciejowi Frankiewiczowi (poznański maraton nosi jego imię), bo to właśnie on był pomysłodawcą i współtwórcą biegu.

 

  • Pierwszy maraton w Poznaniu odbył się 16 października 2000. Kto startował?

 

  • To aż nie do pomyślenia, ale udział w biegu wzięło zaledwie 735 panów oraz tylko 26 (!!!) pań. Niewiele, prawda? A może któraś z naszych czytelniczek wtedy biegła?

 

  • A czy ktoś z Was pamięta (lub wie), że w latach 2000-2002 bieg nosił nazwę „Hansaplast Poznań Maraton”?

 

  • W latach 2000-2011 maraton miał dwie pętle. Mój debiut był w roku 2010, więc miałam przyjemność biec tą trasą. Do dziś wspominam, że kiedy ja zaczynałam drugą rundę i miałam przed sobą jeszcze półmaraton, pierwsi zawodnicy już skręcali nad Maltę, do mety. ;) Magda biegła rok później, więc też pamięta jeszcze dwie pętle.

 

  • W tych samych latach maraton poznański był największym maratonem w Polsce!

 

  • Dopiero w 2005 roku pojawili się pacemakerzy! Może ktoś z Was był wtedy zającem?

 

  • A dziesięć lat później, w 2015 roku, po raz pierwszy na punktach odżywczych pojawiła się kranówka. Brawa za ten pomysł!

 

  • Rekord trasy wśród kobiet należy do Chepkirui Makori Irene z Kenii, która w 2014 r. uzyskała czas 02:31:55. Cosmas Mutuku Kyeva, również z Kenii, pobił w 2018 r. rekord trasy. Maraton ukończył w 02:11:43.  Czy ktoś spróbuje pobiec szybciej? :D

 

A co będzie w 2019 roku? Na pewno czeka nas wiele niespodzianek!

Do poznańskiego maratonu zostało 114 dni! To jeszcze sporo czasu, więc zdążycie się rozsądnie przygotować do tego dystansu. Od lipca opłata startowa wzrasta, więc kto jeszcze nie podjął decyzji, niech szybko to zrobi. ;) Zapisy znajdziecie tu.

***

Kolejne ciekawostki już niedługo!

PS. Zdjęcie zrobiłam kibicując podczas poznańskiego maratonu w 2011 roku. Do dziś pamiętam te emocje na mecie!