Endorfiny w natarciu.

–>

Euforyczny stan po treningu, pulsujące szczęście płynące w naszych żyłach. O czym mowa? O endorfinach, narkotyku biegacza. Najtańszy, najzdrowszy i dający najlepsze efekty spośród wszystkich produktów dostępnych na rynku. W dodatku w 100% naturalny i całkowicie legalny. Kto biega, wie jakie wspaniałe uczucie dostarcza endorfinowy haj…


Co to jest endorfina?
Endorfina została odkryta w latach 70 ubiegłego stulecia, przez dwie niezależne grupy badawcze, w Szkocji i Stanach Zjednoczonych. Dopiero wtedy naukowcy spostrzegli, że w mózgach wielu kręgowców, w tym również ludzi, istnieją receptory, które wiążą substancje takie jak np. morfina. To była wskazówka, która naprowadziła ich na trop. Musiał istnieć jakiś naturalny odpowiednik morfiny pasujący do tych receptorów. W przeciwnym razie po co byśmy je w ogóle mieli? No i idąc takim tokiem myślenia naukowcy odkryli endorfinę, naturalny odpowiednik morfiny. Zresztą sama nazwa wzięła się z połączenia słów ilustrujących to odkrycie: endogeniczna morfina, co znaczy mniej więcej tyle co „morfina wydzielana wewnątrz ciała”.
Cały artykuł dostępny tutaj  
Autor: Grzegorz Więcław
Fragment tekstu pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu www.treningbiegacza.pl–>

 

Your browser is out of date. It has security vulnerabilities and may not display all features on this site and other sites.

Please update your browser using one of modern browsers (Google Chrome, Opera, Firefox, IE 10).

X