Bieganie dobre czy złe?

fot. Małgosia Opala (fotoaktywne.pl)

Tragiczna śmierć 37-letniego mężczyzny podczas biegu na 10 km Biegnij Warszawo w minioną niedzielę po raz kolejny spowodowała nagonkę na bieganie. Rok temu podczas maratonu w Poznaniu miało miejsce podobne nieszczęśliwe zdarzenie. Nie mnie rozstrzygać, czy pomoc została udzielona natychmiast i czy nie doszło do zaniedbań. Od kilku dni na wszelkiej maści portalach biegowych i w mediach ogólnopolskich na warsztat bierze się bezpieczeństwo biegania i modę jaka zapanowała na nie w ostatnim roku. Śmierć biegacza podczas masowej i dobrze rozreklamowanej imprezy w stolicy jest sprawą bardzo medialną i chwytliwą. W komentarzach pod artykułami odzywają się forumowi trolle, którzy nazywają nas biegaczy szaleńcami niszczącymi swoje ciała biegając po asfalcie, a modę na bieganie zwalają na karb facebookowego lansu. Bo przecież dobrze pokazać się na wallu z medalem w ręce, wrzucić zrzut z ekranu z najk plusa, czy innego endomondo. Nawet jeśli tak jest, to udało się zmobilizować setki tysięcy Polaków do aktywności fizycznej. To pokazuje, że zamiast spędzać wolny czas przed telewizorem, wolimy wyjść pobiegać, sami bądź w gronie przyjaciół i biegowych znajomych. Czujemy się przez to lepiej, gubimy niechciane kilogramy, baczniej przyglądamy się jakości naszych posiłków, rzucamy palenie i jesteśmy po prostu bardziej szczęśliwi. Co w tym złego? 
Tak się czasem nieszczęśliwie zdarza, że podczas imprezy biegowej umiera jeden z nas. To otwiera usta malkontentom i przeciwnikom wszystkiego. Trzeba jednak pamiętać, że śmierć podczas maratonu, czy krótszych dystansów zdarza się rzadko, ale nie jesteśmy w stanie jej wyeliminować. Zawsze będziemy zachęcały do badań bo warto to robić raz na jakiś czas. Pamiętam jak dwa lata temu przed pierwszym maratonem poszłam do lekarza rodzinnego i powiedziałam, że chcę się przebadać przed startem. Ten spojrzał na mnie dość dziwnie i od niechcenia wypisał skierowanie na badanie krwi. Rok temu miałam do czynienia z lekarką, która bez wahania zrobiła mi EKG, pomiar ciśnienia i wypisała skierowanie na morfologię. Spojrzała na wyniki EKG i powiedziała, że mam niskie tętno spoczynkowe i ciśnienie (tak jest odkąd tylko pamiętam). Jednoznacznego błogosławieństwa nie dostałam, ale wizytę zakończyła tylko słowami, że jeśli będzie mi słabo to mam przerwać bieg. 
W tym roku przebadałam się już na własny rachunek przy okazji przeglądu zdrowia w ASGO o czym pisałam tutaj. Dzięki temu dowiedziałam się, co jest przyczyną mojego chronicznego zmęczenia i deficytu koncentracji jest niedoczynność tarczycy. Od kilku tygodni każdego ranka biorę małą tabletkę dzięki której czuję się lepiej. Przed kolejnym maratonem na pewno zafunduję sobie rozszerzone badania serca takie jak echo serca oraz ekg wysiłkowe, żeby ze spokojnym sumieniem przekroczyć linię startu.
Nie wiem, czy zgoda lekarska załatwi problem. Kiedy startowałam w maratonie we Francji musiałam mieć pieczątkę i podpis lekarza, który zadeklarował brak przeciwskazań. Podczas rejestracji na maraton berliński musiałam z kolei wypełnić rozbudowaną ankietę dotyczącą zdrowia. W Polsce podpisuje się po prostu oświadczenie, że startuje się na własną odpowiedzialność. 
Startując w imprezach biegowych zawsze ponosimy pewne ryzyko, które jest wkalkulowane w każdy sport. Jeszcze większe ryzyko podejmujemy wsiadając do samochodu. Wystarczy porównać statystyki pokazujące liczbę osób ginących każdego roku na polskich drogach. Przypadki śmierci podczas biegów są przypadkami jednostkowymi. Co możemy zrobić? Kontrolować swoje zdrowie, zachować zdrowy rozsądek i słuchać sygnałów, które wysyła nam nasze ciało. Ono nigdy się nie myli. Dbajmy o siebie bardziej niż o dobra materialne, którymi się otaczamy i biegajmy z głową. A serce nam za to podziękuje.

Share :
You may also like
Wings for Life World Run 2015
Imprezy biegowe - Running
W niedzielę rano.
Running
13 komentarzy
 • Anonymous
  sty 10,2014 at 14:15

  każdy ODPOWIADA za siebie i tak powinno być. Odpowiedzialność, zamiast nakazów zakazów urzędniczych

 • lis 3,2013 at 21:16

  Ja miałem cały czas normalne tętno dopiero jak zacząłem łączyć basen, siłkę oraz bieganie obniżyło się. Miałem mieć operację przepukliny ale właśnie przez niskie tętno podczas badania w pewnym momencie miałem 45 nie dali mi zgody musiałem więc robić echoserce i holtera. Koszt badań 200zł , bo z publicznych rok czekania a wolałem mieć operację za sobą. Okazało się że to normalne tętno przez sport jest po prostu obniżone. Wiele informacji na googlach jest jakiś kolarz w szczycie formy spoczynkowe miał 29. Im niższe tętno też człowiek dłużej żyje także dużo plusów ;)

 • paź 28,2013 at 20:21

  czesc biegaczy umiera bo ma wade serca, byc moze mozna by bylo wykryc badniem EKG, czesc umiera i EKG nic by nie wskazalo (wady genetyczne). Inny umieraja bo siedza ka kanapie za duzy. Bieganie w zadnym stopniu nie jest 'zle’, media zawsze w takich wypadkach beda sie czepialy.

 • paź 22,2013 at 13:25

  Dokładnie, jazda autem jest dużo bardziej niebezpieczna – może zdarzyć się wypadek, a przede wszystkim za kierownicą siedzimy unieruchomieni i potem mamy negatywne skutki tego. Trzeba się ruszać!

 • paź 20,2013 at 13:03

  musze sie zmusic do biegania!

  xoprimaxo.blogspot.com

 • Anonymous
  paź 18,2013 at 12:23

  Pomijając temat w notce, dlaczego już nie ustawiacie spotkań nad maltą? :)

 • paź 14,2013 at 11:46

  Czy to o was dziewczyny był kiedyś materiał w TVNie? Bodajze w Dzien Dobry TVN ?? Pozdrawiam

 • paź 11,2013 at 08:21

  Święta prawda. Bieganie jest cudowne, wpływa niesamowicie na cały organizm i sprawia, że chce się żyć :) Nie ma co się zrażać takimi przypadkami – to był po prostu wypadek i na pewno miał swoje przyczyny.

 • paź 11,2013 at 08:16

  Bieganie zabija, owszem. Zabija lenistwo, rutynę i brak dyscypliny.

 • paź 10,2013 at 09:28

  Generalnie bieganie, samo w sobie jest najlepsze na świecie. Co innego, jeśli mamy jakieś problemy z organizmem. Może to zabrzmi brutalnie, ale żaden zdrowy człowiek nigdy nie umrze od samego biegu. Musi być jakiś poważny problem z organizmem, żeby wysiłek fizyczny mógł być niebezpieczny. Dlatego warto zidentyfikować takie problemy jeśli istnieją i usunąć je !

 • paź 9,2013 at 21:07

  Ilość jadu wyrzucanego w anonimowym internecie, spirala medialnych artykułów, wypowiedzi ekspertów od wszystkiego utrzymują się w tej sytuacji na standardowym w naszym kraju poziomie. Przykro o tym czytać i słuchać, bo raz, że umarł człowiek, dwa, że pewnie wielu z nas – biegających – pomyślało, że mogło trafić na każdego innego, na nas samych, na biegającą rodzinę, przyjaciół.
  Być może zgiełk wokół tego przykrego wydarzenia skłoni chociaż część biegaczy do częstszych wizyt u lekarza.

 • paź 9,2013 at 19:42

  Sport jest dobry, jednak nie kazdy sport jest skierowany do każdego. Media jak zwykle mają niezwykłą pożywkę ze śmierci człowieka. Nie powinno być to nagłasniane aż w takim stopniu. Co na to rodzina zmarłego? Ja bym nie czuła się miło…

 • paź 9,2013 at 19:15

  Umrzeć można w każdym miejscu ,nawet na prostej drodze,a takie nagonki to zwykłe czepianie się.

  Ja osobiście widzę bardziej korzyści:)

Leave a Comment