Autor: Zosia


1.    Staraj się po zmroku nie biegać sama. Jeśli biegasz wieczorem, staraj się zawsze biegać w towarzystwie drugiej osoby, grupy biegowej lub na przykład Twojego psa.

2.    W grupie biega się nie tylko bezpieczniej, kilometry też jakoś szybciej i łatwiej mijają.

3.    Unikaj wieczorami parków, lasów i miejsc opuszczonych.

4.    Zabieraj ze sobą telefon komórkowy oraz dowód osobisty lub inny dokument poświadczający twoją tożsamość. Jeżeli nie chcesz zabierać telefonu, miej zawsze ze sobą kartkę z numerem telefonu, który możesz nazwać „SOS”.

5.    Jeśli nie możesz biegać bez muzyki, słuchaj jej na tyle cicho lub tylko przez jedną słuchawkę, abyś zawsze słyszała to, co się dzieje dookoła Ciebie.

6.    Biegaj po oświetlonych ścieżkach, najlepiej ścieżkach uczęszczanych przez ludzi.

7.    Miej ze sobą zawsze jakiś element odblaskowy, czołówkę czy inne światełko.

8.    Bądź czujna i ostrożna.

9.    Zachowaj zdrowy rozsądek .

10. Staraj się zapamiętać miejsca, w pobliżu trasy biegowej, gdzie możesz być pewna, że znajdziesz ludzi.

11. Warto wcześniej sprawdzić trasę treningu. Sprawdź czy biegają tam inni biegacze, jeżeli tak jest to zapewne dobry znak.

12. Uwaga na wartościowe przedmioty, mogą one przyciągnąć uwagę złodzieja! Większość z nas biega z zegarkami, pulsometrami. Często jest to dość drogi sprzęt. Podobnie jest z telefonem komórkowym oraz urządzeniami grającymi. Staraj się nie trzymać telefonu w dłoni, nie pokazuj sprzętu zbytnio. Telefon miej najlepiej w kieszeni (wiele osób niestety biega ze smartfonami w przezroczystym etui na ramieniu), zegarek staraj się zakryć rękawem – poza zasięgiem wzroku. Przydatne są również małe saszetki, które można mieć blisko ciała, przy pasie.

13. Warto mieć ze sobą zawsze parę złotych i bilet komunikacji miejskiej. Zawsze przydadzą się w przypadku problemów z powrotem.

14. Staraj się nie ograniczać swojego pola widzenia zbyt dużym kapturem.

15.  Staraj się zawsze zachować tyle sił, abyś była w stanie uciec w przypadku zagrożenia.

16. Jeśli czujesz się zagrożona lub ktoś Ciebie zaatakował krzycz. Krzycz najgłośniej jak potrafisz. Przyda się również przekazywanie konkretnego komunikatu „Pomocy! Niech ktoś zadzwoni po policję!” aby ułatwić pomoc komuś, kto Ciebie usłyszy. 

17.  Jesteś kobietą, dlatego polegaj na swojej intuicji.

18.  Jeżeli celem napastnika jest jeden z Twoich wartościowych przedmiotów – oddaj! Pamiętaj nieważne jaką ma on wartość, Twoje zdrowie i bezpieczeństwo jest o wiele ważniejsze. Jest NAJWAŻNIEJSZE!

19. Nie upubliczniaj swojej aktywności biegowej (sportowej) w internetowych aplikacjach biegowych i portalach społecznościowych lub upubliczniaj ją w rozsądny sposób. Nie zamieszczaj map określających miejsca Twoich treningów lub ogranicz grono osób, dla których są one widoczne, do kręgu swoich przyjaciół, znajomych lub drużyny (Dzięki MDK:)


20. Uważaj na samochody. Przechodź tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Nie przebiegaj na czerwonym świetle.
Poza tym moja szczególna prośba do koleżanek z grupy Night Runners. Spotkania biegowe odbywają się wieczorami, co prawda biegamy w grupie, ale często niektóre z Was na spotkanie docierają właśnie biegiem. Ponieważ treningi Night Runnersów kończą się często około godziny 22, starajcie się przybiegać i wracać do domów w towarzystwie!