Czas na kolejny krótki wpis o historii poznańskiego maratonu!

Jakiś czas temu Organizatorzy przedstawili nową trasę. W tym roku czeka nas kilka zmian oraz niespodzianek. Trasa została odwrócona, więc – tu niektórzy mogą odetchnąć z ulgą – św. Wawrzyńca tym razem będzie zbiegiem, a nie podbiegiem. Ku mojej radości przebiegniemy przez Sołacz, choć nie ukrywam, że lubiłam tutaj być pod koniec biegu (32 km). Przebiegnięcie przez „moje ścieżki” w parku Sołackim dodawało mi dużo sił. No i doping kibiców, który tutaj zawsze był wyjątkowy (kto pamięta różowy, GŁOŚNY punkt kibica KB?). Tym razem pobiegniemy tutaj w pierwszej części biegu (14 km), liczymy na to, że doping będzie tak samo wspaniały!

Wrócimy nad Maltę, która wielu osobom kojarzy się właśnie z… bieganiem. Fajnie, ale aby tam dotrzeć musimy się najpierw zmierzyć z podbiegiem na ulicy Warszawskiej (osobiście wolałam tamtędy zbiegać i gnać w stronę centrum ;)). Mam wrażenie, że ten podbieg będzie mniej przyjemny od tego na Wawrzyńca, co mówicie? Okrążamy prawie całe jezioro i lecimy na Rataje. Te najtrudniejsze kilometry (30+) przypadają głównie na Hetmańską. Nie przepadam za tą ulicą, bo kojarzy mi się z tunelem (w którym zawsze wszyscy krzyczą, co mnie strasznie irytuje!) oraz podbiegiem. Mam też wrażenie (na to wskazuje profil), że od Hetmańskiej cały czas będzie lekko pod górkę. Moim zdaniem to nie są fajne okolice na ostatnie kilometry, ale może nie będzie tak źle. Według Organizatorów będzie mniej podbiegów niż dotychczas – TRZYMAMY za słowo! ;) Jest też sporo długich, płaskich prostych – m.in. ulica Grunwaldzka, Bułgarska, Polska i Kurlandzka. Podobno to atut. Zresztą, jak będzie forma, to nie przeszkodzą ani długie proste, ani podbiegi.

Czy trasa będzie łatwiejsza i szybka, o tym przekonamy się już 20. października. A teraz zobaczcie, jak w poprzednich latach zmieniała się trasa biegu. Do 2011 roku nasz maraton miał dwie pętle! Zaobserwować można również „ekspansję” trasy w całym mieście. Teraz praktycznie przebiega się przez całe miasto.

Trasy kilku dotychczasowych maratonów poniżej – po kolei zobaczycie rok 2000, 2001, 2005, 2008, 2010 (debiut Zosi!), 2011 (debiut Magdy!), 2014 oraz 2016.

Zwróćcie uwagę, że szata graficzna map również się zmieniała :)Widzimy się na starcie? Zapisy znajdziecie tu.